poniedziałek, 15 grudnia 2014

Kapsaicyna (Habro-LIN), czyli jak wspomóc odchudzanie, a przy okazji leczyć swój organizm


Poznaj 7 zalet kapsaicyny

Rozgryzasz paprykę chili lub habanero i czujesz piekący żar na języku to właśnie moment, w którym uwalnia się kapsaicyna.
Substancja, która oddziałuje bezpośrednio na receptory bólu. One przekazują do mózgu sygnały, odbierane jako wrażenie gorąca i ból. A jednak ostry smak ukrywa dobroczynne właściwości.


1.Odchudza
W 1846 r. kapsaicynę wyodrębnił i zbadał amerykański chemik L. T. Thresh.
Tak rozpoczęła się jej kariera. Początkowo stosowano ją w Ameryce w kuracjach odchudzających. Kapsaicyna stymuluje metabolizm organizmu, przyśpieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, jak później udowodniono, kapsaicyna zwiększa wytwarzanie ciepła przez stymulowanie produkcji adrenaliny i dopaminy. Pobudza przez to metabolizm tłuszczów i zapobiega odkładaniu tkanek tłuszczowych – potwierdzają to francuskie badania. Ich wyniki pokrywają się z danymi uzyskanymi na Uniwersytecie Medycznym Maryland. Okazało się, że mężczyźni i kobiety stosujący suplementy diety zawierające związki kapsaicyny tracą więcej tkanki tłuszczowej niż ludzie stosujący inne środki wspomagające odchudzanie. Habro-lin – preparat zawierający kapsaicynę pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową.

2. Łagodzi ból
Kapsaicyna oddziałuje na receptory bólowe, które występują w dużych ilościach w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego. Tą właściwość wykorzystano przy tworzeniu plastrów i maści, których zadaniem jest łagodzenie przewlekłych bólów mięśniowych i reumatoidalnych.

3. Działa przeciwbakteryjnie
Mieszkańcy Ameryki Środkowej używają ekstraktu z papryczki do dezynfekcji ran po ukąszeniach, ugryzieniach i oparzeniach. Może być to słuszne podejście, ponieważ badania jednoznacznie wskazują, że kapsaicyna hamuje rozwój różnych gatunków bakterii, jak np. Salmonella typhimurium czy Pseudomonas aeruginosa oraz innych drobnoustrojów jak grzyb Saccharomyces cerevisiae.

4. Chroni żołądek
Cierpiący na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego mieszkańcy półocno-wschodnich Indii regularnie jedzą niewielkie ilości papryki chile. Badania naukowe wykazały, że regularne stosowanie małych dawek kapsaicyny w grupie zdrowych ludzi zmniejszyło ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Nie wolno jednak przesadzić, bowiem istnieją dowody na to, że w dużych stężeniach kapsaicyna może żołądkowi zaszkodzić.

5. Walczy z nadciśnieniem
Naukowcy są zdania, że mechanizm, w jaki kapsaicyna obniża ciśnienie tętnicze krwi, przemawia za tym, by wprowadzić ją do składu leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Alkaloid ten powoduje poszerzenie światła naczyń krwionośnych. W rezultacie spada opór obwodowy, a co za tym idzie również ciśnienie krwi.

6. Naturalny antyoksydant
Papryka habanero dzięki kapsaicynie ma zdolności redukowania stresu oksydacyjnego. To właśnie stawia ją w elitarnym gronie naturalnych przeciwutleniaczy. Regularne przyjmowanie kapsaicyny może opóźnić rozwój arteriosklerozy, czyli miażdżycy. Dzięki temu zmniejsza również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca oraz zawału mięśnia sercowego.

7. Walczy z nowotworami
Naukowcy potwierdzili też, że kapsaicyna hamuje rozwój nowotworów: płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka oraz czerniaka. Alkaloid wywołuje proces apoptozy (czyli śmierci) komórek nowotworowych, a także niszczy ich centra energetyczne – mitochondria.
Ten suplement diety powstał jako odpowiedź na potrzeby ludzi. Wiele osób poszukiwało w internecie papryki habanero, by samemu przygotować sobie kapsaicynę. Nasza firma sprowadza tę paprykę do kraju od 9 lat. Zaczęliśmy współpracować z lekarzami, ludźmi przygotowującymi własne ekstrakty z papryki habanero. Z tych rozmów narodził się w 2012 roku suplement diety Habro-lin składający się z kapsaicyny pochodzącej z wyciągu z papryki habanero, najostrzejszej papryki skali Scoville'a(16 mln SHU) i oleju lnianego nie rafinowanego, tłoczonego na zimno.
To wybór nie przypadkowy. Po pierwsze, kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach. Po drugie, olej lniany ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Stanowią między innymi budulec dla tkanki mózgowej i syntezy hormonów. Olej lniany jest potrzebny do oczyszczania organizmu z toksyn, ma pożądane działanie w chorobach żołądkowych, jelitowych i wrzodowych a zawarte w nim kwasy  omega-3 przekształcają składniki pokarmowe w energię, biorą udział w transporcie tlenu i produkcji hemoglobiny, co zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu, a także wspomaga proces trawienia.
Taki dobór składników w Habro-lin powoduje, że wspierają się wzajemnie i wzmacniają swoje działanie.

Źródło: „O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą” / Wrzesień-Październik 2014


1 komentarz: